Aktualności

16.05.2016r.

Sukces naszych działań!

W ramach projektu „Ptasie Wyspy czynna ochrona ptaków siewkowych (Charadriformes) w najważniejszych ostojach gatunku” zimą 2015/2016 w obszarze Natura 2000 Żwirownia Skoki przeprowadziliśmy na dużą skale działania ochrony czynnej. Na trzech istniejących w obszarze wyspach odtworzyliśmy właściwy stan siedlisk oraz dodatkowo utworzyliśmy jedną wyspę poprzez odcięcie jej od półwyspu rowem szerokości ponad 50 m. Działania miały na celu poprawić i utrzymać optymalne warunki lęgowe dla śmieszki, rybitwy rzecznej, mewy czarnogłowej oraz mewy siwej. Więcej o tych działaniach możecie przeczytać w artykule „Wyspy na Żwirowni czekają na lokatorów!”. Rezultaty naszych działań przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Ptaki chętnie wykorzystują przygotowane dla nich siedliska i zajęły wszystkie wyspy, a ich liczebności robi niesamowite wrażenie.

Do tej pory w ramach monitoringu liczebności mew i rybitw przeprowadziliśmy dwie kontrole na wyspach na Żwirowni Skoki. W sumie na 4 przygotowanych przez nas wyspach naliczyliśmy ponad 5000 gniazd śmieszki, 90 gniazd rybitwy rzecznej, 3 gniazda mewy srebrzystej i 2 gniazda mewy czarnogłowej! Ponadto w obszarze obserwujemy do 8 osobników mewy siwej, jednak nie udało się jeszcze odnaleźć gniazd gatunku.  Przypomnijmy, że w zeszłym roku przed realizacją naszych działań na Żwirowni Skoki gniazdowało 2069 par śmieszek i 97 par rybitwy rzecznej 1 para mewy srebrzysta i 3 pary mewy siwej.  W porównaniu z zeszłym rokiem przybyło prawie 3 tysiące par śmieszki! Ponadto, co nas szczególnie cieszy, po dwóch latach przerwy na Żwirownie Skoki wróciła mewa czarnogłowa.

Szczyt sezonu lęgowego ptaków siewkowych jeszcze przed nami, natomiast na wyspach jest jeszcze sporo miejsca dla ptaków. Przewidujemy, że wyspy zostaną zasiedlone przez kolejne pary śmieszki i rybitwy rzecznej. Mamy również nadzieję na kolejną parę mewy czarnogłowej, bo w obszarze obserwowaliśmy samotnego samca, który tokował do wszystkich śmieszek z sąsiedztwa ;)Przed nami jeszcze dwie kontrole, o których będziemy na bieżąco informować na naszej stronie!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze Żwirowni Skoki.