Aktualności

25.03.2016r.

Ptasie przeloty w pełni

W związku z okresem przelotów ptaków postanowiliśmy cały poniedziałek (tj.21.03.2016r.) spędzić na obserwacjach w terenie. Od samego rana wybraliśmy się do rezerwatu Bagno Głusza. Niestety bardzo niski stan wody w rezerwacie skutkuje brakiem ptaków. Jedynie na polach przy rezerwacie żerowały łabędzie nieme, żurawie i gęgawy.
Postanowiliśmy zatem udać się do rezerwatu Jezioro Wieleckie, który jest oddalony (w prostej linii) o niespełna 15 km od Bagna Głusza. Po drodze spotykaliśmy licznie żerujące na polach żurawie. Na łąkach przy jeziorze Wieleckim wypatrzyliśmy żerujące gęsi zbożowe, białoczelne i gęgawy, a wśród nich 12 bernikli białolicych. Dodatkowo nad naszymi głowami przelatywała kania ruda. Na jeziorze Wieleckim obserwowaliśmy kilkadziesiąt osobników gęsi zbożowej, gęgawy, łabędzie nieme, krzyżówki i żurawie.
Kolejnym celem wyprawy były stawy hodowlane w Ślesinie. Na stawach obserwowaliśmy łabędzie krzykliwe i czarnodziobe, gęgawy, krzyżówki, cyraneczki i dwie pary rożeńca. Z ptaków siewkowych odnotowaliśmy ostrygojada, samotnika i czajki oraz liczne śmieszki i mewy duże. Ponadto, liczne ptasie towarzystwo niepokoił przelatujący młody bielik.
Tego dnia na niebie obserwowaliśmy liczne klucze gęsi zbożowych i białoczelnych.