Aktualności

13.11.2015r.

W terenie z młodymi przyrodnikami!

W sobotę, 7 listopada 2015 roku, członek naszego Towarzystwa był gościem zajęć terenowych koła przyrodniczego działającego w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Ciechocinie.

Zajęcia odbyły się nad śródleśnym jeziorem Okonin i dotyczyły podstaw obserwacji ptaków. Podczas spaceru zaprezentowany został sprzęt używany przez ornitologa – lornetka, luneta, aparat fotograficzny oraz przewodnik do oznaczania ptaków. Każdy z młodych przyrodników, niekiedy pierwszy raz, miał okazje prowadzić obserwację przez profesjonalną lunetę. 

Niestety tego dnia ptaki nie dopisały, a obserwacje utrudniała mgła. Na jeziorze udało się wypatrzeć tylko krzyżówkę, choć wszyscy mieli nadzieję na obserwację bielika, który poza okresem turystycznym regularnie poluje nad jeziorem. Nie tym razem. Z lasu dobiegały odgłosy żerowania dzięcioła dużego, w pobliżu kręciły się sikory, sroki, sójki, kowaliki i gile. Co jakiś czas w locie patrolowym przeleciał kruk. Uczestnicy wyprawy wykazywali duże zainteresowanie światem ptaków, zwłaszcza bardzo często padałby pytania o ptaki drapieżne.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie wyjście w teren koła przyrodniczego, w które aktywnie mogło włączyć się nasze Towarzystwo i będzie jeszcze okazja by wspólnie poobserwować świat przyrody.

Na stronie Szkoły Podstawowej w Ciechocinie znajdziecie zdjęcia oraz relacje z wyprawy napisaną przez Bartka Żurawickiego – młodego przyrodnika, uczestnika koła przyrodniczego.

Trzecie spotkanie w Okoninie - "W dziką stronę".