Aktualności

20.01.2015r.

Wycieczka ornitologiczna - Zimowe Ptakoliczenie

Zapraszamy wszystkich chętnych w niedzielę, 25 stycznia 2015 r. o godzinie 9:30, na spacer nadwiślańskimi bulwarami do parku na Bydgoskim Przedmieściu połączony z liczeniem ptaków. Jest to jedna z wielu imprez organizowanych w ten weekend w Polsce w ramach corocznej akcji Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Tego dnia uczestnicy wraz z przewodnikiem – Olkiem Hagge – będą liczyć ptaki występujące w pobliżu człowieka. Jest to świetna okazja do opanowania sztuki rozpoznawania gatunków najczęściej występujących w mieście – zarówno po wyglądzie, jak i po głosie.

Wyniki liczenia będą zapisywane na specjalnym formularzu – takim samym w całym kraju. Pozwoli to porównać liczebność i skład gatunkowy ptaków występujących w parku w Toruniu, z podobnymi miejscami w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Ponadto wyniki umożliwią zaobserwowanie zmian w poszczególnych latach w ptasim świecie. Ten rok, o wyjątkowo łagodnej (póki co) zimie, na pewno wszystkich zaskoczy.

Wycieczka jest tak zaplanowana, że z łatwością poradzą sobie zarówno najmłodsi, jak i najstarsi ptasiarze.

Uczestnictwo jest darmowe.

Miejsce zbiórki – przy kotwicy (przy Bulwarze Filadelfijskim na wysokości wylotu ul. Ducha Świętego).

Organizatorzy zalecają:

- ciepły strój, który pozwoli na komfortowy spacer przez 2,5 h,

- wygodne obuwie,

- zabranie własnej lornetki, przewodnika ornitologicznego,

- ciepłą herbatę w termosie i coś słodkiego na wzmocnienie sił.

 

Magdalena Pacuk