Aktualności

12.11.2012r.

Relacja z ptakoliczenia

Olek Hagge o wycieczce ornitologicznej prowadzonej z okazji Europejskich Dni Ptaków:

Uczestnicy dopisali. Osiem osób, co jak dla mnie jest bardzo dobrym wynikiem. Wyruszyliśmy spod „Towimor-u” o 9:15. Pogoda oszczędzała nas jeszcze tylko 30 minut, w związku z czym wycieczkę BARDZO skróciliśmy. W wyniku tego ledwo co zdążyliśmy przejrzeć Port Drzewny.

Ptaki dopisały. Na tafli kacza zupa, wśród której ‘wyczesaliśmy’ samicę nurogęsi, samca głowienki i 2 samce czernic. Krzyżówek grubo ponad 250. Na brzegu 4 pliszki siwe, 4 wrony, kilka śmieszek, około 30 mew ‘srebrzystych’, 3 czaple siwe i 2 białe. Nad głowami grzywacze, mewy i szpaki. Z gęstwin dobiegają głosy ‘drobnicy’ – pełzacz ogrodowy, bogatki, modraszki, a i dzięcioły duże, kwiczoły i paszkot nie szczędziły gardzieli…

Warunki coraz gorsze. Luneta paruje, lornetki ledwo wydolne do pracy… ‘Parzystokopytni’ przemakają do suchej nitki. Decyzja nawrotu. Pokrzepiające rozmowy i wymiana spostrzeżeń towarzyszą do samego końca.

Podsumowując – ptaki dopisały, pogoda nie. Miejmy jednak nadzieję, że za rok siła wyższa nie zaskoczy i można będzie ‘komfortowo’ obserwować łono natury.