Aktualności

19.10.2011r.

Europejskie Dni Ptaków 2011

Relacja z obchodów Europejskich Dni Ptaków 2011 w Toruniu.


Nasza szkoła Gimnazjum nr 2 w Toruniu już po raz piąty wzięła udział w Europejskich Dniach Ptaków, jednak dla niektórych było to pierwsze spotkanie „oko w oko” z przyrodą. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od pewnego czasu poznając tajniki ptasiego życia, ich zwyczaje i wędrówki. Nieocenionym źródłem wiedzy był dla nas Pan Paweł Goliasz, który odwiedzał szkołę w ramach projektu „Bliżej natury”. Wykazał się dużą cierpliwością próbując poruszyć gimnazjalne umysły, które zaprzątane są bardziej przyziemnymi rzeczami niż podniebne niezwykłości. Po opanowaniu teorii przyszedł czas na sprawdzenie swojej wiedzy.

W niedzielę 2.10.2011 zaopatrzeni w lornetki, aparaty i przewodniki zebraliśmy się w Porcie Drzewnym skąd wyruszyliśmy na spacer ornitologiczny.

Niestrudzonymi przewodnikami naszej wędrówki byli panowie z Towarzystwa Przyrodniczego Alauda:  Łukasz Kurkowski i Paweł Goliasz. Dzięki ich wysokiemu profesjonalizmowi tereny, które są nam doskonale znane, nabrały nowego znaczenia, barwy i dźwięku.

gęsi, fot. Agnieszka PałaszewskaPomimo, że pogoda tego dnia znakomicie odzwierciedlała „złotą polską jesień”, to jednak w ptasim świecie czuć było już pierwszy powiew zimy. Jednak dla tak młodych obserwatorów jak my zobaczenie kluczy kormoranów, stadka czajek czy dostojnych czapli siwych było niezwykłością, a okazja podglądania ich przez lunetę umożliwiła nam obserwację „jak na dłoni”.

Łącznie spotkaliśmy 24 gatunki ptaków, w tym najliczniej obserwowanym gatunkiem były gęsi. Okazało się również, że przyroda jest bardzo łaskawa i mimo naszego gadulstwa, zmęczenia i czasami narzekania potrafi nas zadziwić.

wodnik, fot. Olek Hagge

Pod koniec naszej wędrówki, gdy pot już mieliśmy na czole i nogi mniej wprawionych obserwatorów odmawiały posłuszeństwa, mięliśmy okazję zobaczyć wodnika (fot. obok). Ptak ten prowadzi bardzo skryty tryb życia – częściej można go usłyszeć, niż zobaczyć, więc możemy czuć się wyróżnieni.

Cóż….mimo, że wciąż musimy uczyć się cierpliwości, doceniać to, co ofiaruje nam przyroda, przyswoić wiele informacji, to jednak EDP stały się kolejną okazją do popracowania nad naszą wrażliwością.

Serdecznie dziękujemy przewodnikom za wspólne wędrowanie i liczymy na kolejne spotkania.

Gimnazjum nr 2 w Toruniu, liczenie ptaków

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Toruniu

Lista ptaków obserwowanych podczas
wycieczki nadesłana przez Olka Hagge:

godz. 11:20 – 15:15 (3:55h)

- Laridae ~60
1. Śmieszka
2. Mewa siwa (pospolitka)
3. Mewa srebrzysta
4. Wrona siwa <15
5. Dzwoniec 3
6. Bogatka <12
7. Czapla siwa <15
8. Dzięcioł duży <3
9. Kormoran ~100
10. Anser sp. ~350
11. Myszołów 4
12. Pełzacz leśny 2
13. Dzięcioł czarny 1
14. Czajka ~80
15. Dymówka (!) 1
16. Kowalik >2
17. Sójka >5
18. Szpak ~80
19. Krzyżówka <8
20. Gołąb miejski <60
21. Zięba <5
22. Żuraw 10
23. Sierpówka 6
24. Wodnik (!) 1