Działania

Patrol Natura 2000

Patrol Natura 2000 to ekipa wolontariuszy - amatorów ptaków, którzy monitorują dwa ''ptasie'' obszary Natura 2000: Dolinę Dolnej Wisły PLB040003 oraz Żwirownię Skoki PLB040005. Patrol działa w ramach projektu ''Ptasie Wyspy-czynna ochrona ptaków siewkowych (Charadriiformes) w najważniejszych ostojach gatunków'', który realizujemy od stycznia 2015 r.

Patrol Natura 2000 okazał się niezwykle skuteczny w bieżącym monitorowaniu stanu siedlisk lęgowych ptaków wiślanych, liczebności gniazdujących par i występujących w danym roku gatunków. Wolontariusze patrolu pomagają nam reagować w sytuacjach nagłych zagrożeń, np. w przypadku nagłego podniesienia poziomu wody i  zalania piaszczystych łach, czy też zadeptywania gniazd przez wędkarzy i turystów.

Pierwsze patrole w ramach projektu ruszyły w teren 15 marca 2015 r. Obecnie trwa drugi sezon Patrolu, a przed nami jeszcze sezon 2017 w ramach trwającego projektu Ptasie Wyspy. Planujemy kontynuować działanie Patrolu w kolejnych latach, również po zakończeniu projektu. Obecnie mamy ponad 20 wolontariuszy i liczymy na nowych w następnym sezonie.

Chcesz przyłaczyć się do Patrolu Natura 2000? Jeśli leży Ci na sercu środowisko przyrodnicze, ochrona ptaków i ich miejsc lęgowych, to czekamy właśnie na Ciebie. Do udziału w projekcie zachęcamy wszystkich miłośników przyrody: osoby prywatne, szkolne kółka przyrodnicze, zastępy harcerskie, kajakarzy, przyrodników czy fotografów przyrody, stowarzyszenia z nadwiślańskich gmin województwa kujawsko-pomorskiego oraz amatorów pieszych spacerów.

 

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy:

http://www.ptasiewyspy.alauda.org.pl/zostan-czlonkiem-patrolu-natura-2000/